Aktualności
VI Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy w Tyńcu pod patronatem UPJPII 20–22 X 2023
Jak leczyć człowieka, by uzdrowić świat?
Dzieła średniowiecznej benedyktyńskiej mistyczki, doktor Kościoła, św. Hildegardy z Bingen, której dorobek odkrywany jest dziś na nowo, zdają się zawierać odpowiedź na to pytanie. Jak ona brzmi, będzie się można przekonać na VI Międzynarodowym Kongresie św. Hildegardy w Krakowie w dniach 20–22 października 2023 roku. Wydarzenie po raz drugi odbędzie się na terenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.
Znawcy nauk świętej z Bingen, jej czciciele i osoby szukające w jej wiedzy ratunku dla siebie spotkają się w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu na VI Międzynarodowym Kongresie św. Hildegardy w dniach 20–22 października 2023 roku. Organizatorzy: Opactwo w Tyńcu, Polskie Centrum św. Hildegardy dr Alfreda Walkowska, Stowarzyszenie Centrum św. Hildegardy w Polsce oraz Hildegarda sp. z o.o., zdecydowali, że tegoroczne wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „Tak leczy Bóg – od uleczenia jednostki po uzdrowienie świata w ujęciu teologii medycyny”.
Tytuł inspirowany jest pierwszą publikacją na temat praktycznego zastosowania nauk św. Hildegardy w leczeniu, autorstwa niemieckiego lekarza Gottfrieda Hertzki. Książka „Tak leczy Bóg” w 1970 roku zapoczątkowała „prawdziwy zwycięski marsz” medycynie Hildegardy, otwierając jej drogę do świadomości szerokiego kręgu odbiorców.
W wyjątkowej atmosferze tynieckiego opactwa, z dala od zgiełku codzienności, nad zagadnieniem uzdrowienia współczesnego świata dzięki naukom św. Hildegardy pochylą się prelegenci z kraju i zagranicy:
- biskup ks. prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski,
- ks. dr hab. Bogusław Drożdż,
- dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII,
- dr Jürgen Gollwitzer,
- o. Brunon Koniecko OSB,
- dr hab. Małgorzata Kowalewska,
- s. Hiltrud Gutjahr OSB,
- dr Rafał Szopa,
- dr Alfreda Walkowska,
- ks. dr Marcin Wiśniewski.
Gospodynią wydarzenia będzie najbardziej znana polska propagatorka dzieła św. Hildegardy dr Alfreda Walkowska, prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce, twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy, autorka licznych publikacji, laureatka nagrody Feniks Specjalny 2023.
Sobotni wieczór, 21 października, uświetni koncert zespołu wokalnego „Flores Rosarum” (w składzie: Adrianna Bujak-Cyran, Magdalena Jaworek, Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer, pod kierownictwem artystycznym dr hab. Susi Ferfoglii), który wykona fragmenty Ordo Virtutum i inne śpiewy św. Hildegardy z Bingen.
Chętni będą mieli możliwość zwiedzenia klasztoru, a także uczestniczenia w mszach św. i nabożeństwach w językach polskim, niemieckim i łacińskim. Niewątpliwą atrakcją wydarzenia jest fakt, że wszystkie posiłki w czasie jego trwania będą serwowane w wydaniu hildegardowym, czyli na bazie orkiszu i zgodnie z zasadami programu zdrowia według św. Hildegardy.
W związku z dużym zainteresowaniem, jakim cieszy się to wydarzenie, szybko wyczerpały się miejsca noclegowe na terenie Opactwa, jednak w Kongresie można brać udział bez konieczności rezerwowania noclegu, ponosząc koszty samego uczestnictwa.
- VI Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy z Bingen
- Regulamin VI Międzynarodowego Kongresu św. Hildegardy 2023
- Plan dnia VI Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy 2023