„Świat Biblii. Biblia w kulturze świata”. II edycja: „O ucztach, ucztowaniu i gościnności. Biblia – dziedzictwo – tradycja” 17–19 X 2024

07.10.2024 Konferencje, sesje
Data: 17 - 19.10.2024
Miejsce wydarzenia: Budynek dydaktyczny UPJPII, ul. Bernardyńska 3, Kraków

uczta_2024_1280_500.jpg

Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Sekcja Biblijna Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, Rada ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, Polska Rada Ekumeniczna – Oddział Krakowski, a także Stowarzyszenie Latarnia serdecznie zapraszają na Interdyscyplinarne sympozjum międzynarodowe

„Świat Biblii. Biblia w kulturze świata”.

Sympozjum odbędzie się w dniach 17–19 października 2024 roku w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3 (aula, I piętro).

Sympozjum jest wydarzeniem cyklicznym. W roku 2023 odbyła się jego pierwsza edycja. Ma ono na celu przybliżenie szeroko rozumianej tematyki obecności Biblii w kulturze świata, także w wymiarze dialogu ekumenicznego.

Czerpiąc z bogactwa Starego i Nowego Testamentu trzeba nieustannie pokazywać, że Biblia jest księgą, która nie tylko wyrosła z ludzkiej kultury, ale także ją odzwierciedla i kształtuje. Pragnąc bardziej tematycznie ukierunkować zgłębianie tych zagadnień drugiej edycji tego międzynarodowego wydarzenia naukowego nadano podtytuł „O ucztach, ucztowaniu i gościnności. Biblia – dziedzictwo – tradycja”.

Codzienny posiłek jest niezbędny do podtrzymania życia, ale gdy nabiera szczególnie uroczystego charakteru, to mówimy o uczcie. Uczta to jeden z najpiękniejszych i najczęstszych biblijnych obrazów, niosący w sobie wielkie bogactwo treści i znaczeń. Niniejsze sympozjum będzie miało na celu nie tylko teologiczną charakterystykę najsłynniejszych biblijnych uczt tj. opisanej w Starym Testamencie uczty weselnej Samsona, czy nowotestamentowego wesela w Kanie Galilejskiej, podczas którego Jezus cudownie przemienił wodę w wino, urodzinowej uczty Heroda Antypasa, podczas której zatańczyła Salome, prawnuczka Heroda Wielkiego, i poprosiła o głowę Jana Chrzciciela, a przede wszystkim Ostatniej Wieczerzy, ale także w czasie jego trwania przybliżone zostaną zagadnienia pozwalające osadzić je w konkretnym kontekście kulturowo-historycznym i pokazać ich oddziaływanie na ludzką kulturę, tradycję kolejnych wieków i teologię.

Sympozjum pomyślane jest jako wydarzenie komplementarne do organizowanych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie od ponad 20 lat wykładów otwartych „Biblia w kulturze świata”, ale także jako element obchodów Krakowskich Ekumenicznych Dni Biblijnych.

Wydarzeniu patronują: Stowarzyszenie Biblistów Polskich i Polskie Towarzystwo Biblijne.

Sympozjum organizowane jest przez Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy współudziale Sekcji Biblijnej Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej oraz Polskiej Rady Ekumenicznej – Oddział Krakowski w ramach programu Krakowskie Konferencje Naukowe, pod patronatem miasta Kraków.

17 PAŹDZIERNIKA 2024 (czwartek)
9:30–10:00 Rozpoczęcie sympozjum i przywitanie przybyłych gości
10:00–11:30 s. dr Katarzyna Kowalska NDS (Polska Rada Chrześcijan i Żydów)
Ucztowanie i gościnność w rytuale żydowskiego święta Sukkot