Aktualności
Ks. Sławomir Jeziorski, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie członkiem Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych 14 I 2025
Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych została powołania z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. 14 stycznia 2025 r. w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie piętnastu rektorów oraz przedstawicieli szkół wyższych z regionu podpisało dokument powołujący do życia Radę, która będzie współdziałania na rzecz szkolnictwa wyższego. Znalazł się w niej także ks. Sławomir Jeziorski – dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie, afiliowanego do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych będzie forum współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz wspólnego działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego i współpracy z pracodawcami oraz instytucjami rynku pracy w regionie. Rada Rektorów skupia przedstawicieli większości szkół wyższych funkcjonujących w regionie, samoistnych i filialnych, publicznych i niepublicznych.
„To podpisanie deklaracji przystąpienia do Rady przez Państwa świetnie pokazuje, że wszystkim nam zależy na jeszcze lepszym współdziałaniu i zacieśnieniu kontaktów oraz ich efektach. Wojewódzki Urząd Pracy zdobył pieniądze na podnoszenie kompetencji, promocję, działania doradcze związane z jakością kształcenia na poziomie wyższym. To wszystko sprowadza się do tego, aby lepiej przygotować kadry dla przemysłu, dla gospodarki województwa podkarpackiego – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl – Te wymogi Krajowego Planu Odbudowy są takie, że to wszystko musi być obudowane instytucjonalnie, z gremiami doradczymi, z Wojewódzkim Zespołem Koordynacji. Cenimy współpracę z uczelniami, bo wiemy, że te wspólne działania są robione dla potrzeb naszej gospodarki i dla naszego rozwoju społeczno-gospodarczego” – podkreślił marszałek.
Założenia dotyczące kompetencji i zadań Rady obejmują zaangażowanie szkół wyższych w realizację Zintegrowanej Strategii Umiejętności (ZSU 2030) w obszarze szkolnictwa wyższego. Istotnym elementem jest także nawiązywanie współpracy pomiędzy szkołami wyższymi a kluczowymi pracodawcami w regionie, zwłaszcza w kontekście inteligentnych specjalizacji zgodnych z Regionalną Strategią Innowacji (RSI). Współpraca z pracodawcami i instytucjami rynku pracy ma na celu wypracowanie propozycji zmian w programach kształcenia wyższego oraz opracowanie standardów staży i praktyk zawodowych.
Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych jest jednym z elementów projektu realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Głównym celem tego projektu jest stworzenie systemu koordynacji i monitorowania działań regionalnych w obszarze kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji dorosłych.
W ramach tego przedsięwzięcia w każdym regionie kraju powołano Wojewódzkie Zespoły Koordynacji (WZK). Zespoły te pełnią funkcję doradczą dla marszałków województw w zakresie wdrażania, koordynacji i monitorowania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 (ZSU 2030).
Obszarem działania Rady będą inicjatywy przewidziane w ZSU 2030, skierowane zarówno do studentów szkół wyższych, jak i do kadry dydaktycznej uczestniczących instytucji.
Więcej
Ruszyły prace Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych (podkarpackie.pl)
źródło: Biuro prasowe UMWP, Aleksandra Gorzelak-Nieduży (tekst), Sebastian Stankiewicz (zdjęcia)