Dr inż. Anna Wajda w dyskusji o roli kobiet w teologii w programie TVP1 „Balans bieli”

03.10.2024 Komunikaty
fot. Balans bieli

Dr inż. Anna Wajda, kierownik kierunku teologia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wzięła udział w programie „Balans bieli” na antenie TVP1, gdzie razem z innymi ekspertkami dyskutowała na temat roli kobiet w teologii. W programie wystąpiły także s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM z Akademii Katolickiej w Warszawie, dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr hab. Barbara Strzałkowska, prodziekan na Wydziale Teologicznym UKSW. Dyskusja dotyczyła wkładu kobiet w rozwój Kościoła, ich teologicznej refleksji oraz rosnącej roli w strukturach akademickich i kościelnych.

W swojej wypowiedzi dr inż. A. Wajda nawiązała do fascynacji studiowaniem Pisma Świętego przez kobiety w historii Kościoła. Odwołując się do przykładów z przeszłości, podkreśliła znaczenie kobiet, które miały istotny wpływ na rozwój teologii: „Kobiety wnoszą fascynację, i tu odwołam się troszkę dalej w historii Kościoła, do patrona dnia dzisiejszego, świętego Hieronima, który miał w swoim gronie zaprzyjaźnione kobiety. Ta trójka kobiet, z którymi korespondował, pokazuje ich ogromne zainteresowanie choćby studium Pisma Świętego, które należy uznać za studium naukowe” – mówiła.

Dr inż. A. Wajda podkreśliła również, że kobiety w teologii nie tylko zgłębiają wiedzę teologiczną, ale mają zdolność do gromadzenia wspólnoty wokół siebie: „Nas, kobiety, charakteryzuje to, że gromadzimy przy sobie wspólnoty. Trafiamy więc znacznie szerzej, z naszym naukowym działaniem, zainteresowaniem interdyscyplinarnym, ale także społecznym” – dodała.

Podczas programu dr inż. A. Wajda zwróciła także uwagę na historyczne początki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wspominając świętą królową Jadwigę jako fundatorkę uniwersytetu. Zauważyła również, że kobiety, mimo iż od wieków pełnią ważne funkcje w Kościele, formalnie dopiero od niedawna mogą w pełni uczestniczyć w akademickim życiu teologicznym.

Na zakończenie swojego wystąpienia dr A. Wajda zaprosiła wszystkich, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, do studiowania teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie: „Kraków również zaprasza na Wydział Teologiczny wszystkie panie. I panów też”.

Udział dr inż. Anny Wajdy w programie „Balans bieli” podkreśla zaangażowanie kadry naukowej Wydziału Teologicznego UPJPII w kształtowanie współczesnych dyskusji teologicznych oraz promowanie teologii jako nauki otwartej na nowe perspektywy i wyzwania społeczne.

anna_wajda_2024_zrzut.jpg