Konferencje i wydarzenia

Studencka Sesja Naukowa „Święci na nasze czasy" 14 V 2024

Data: 14.05.2024
Miejsce wydarzenia: Aula Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, ul. Podzamcze 8, Kraków
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

swieci_na_nasze_czasy_2024-1280.jpg

Mamy zaszczyt zaprosić do udziału w Studenckiej Sesji Naukowej organizowanej pod hasłem

„Święci na nasze czasy"

Organizatorami sesji jest Koło Naukowe Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz Katedra Charytologii, Mariologii i Sakramentologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Celem sesji naukowej jest prezentacja aktywności badawczej studentów teologii oraz dyscyplin pokrewnych w Polsce, wymiana poglądów, doświadczeń i praktycznej wiedzy. Wszystkie referaty muszą bezpośrednio dotyczyć tematu sesji „Święci na nasze czasy", a więc takich obszarów badawczych w ramach teologii, jak:

• biblijny fundament nauki o świętości,
  • papieskie nauczanie o świętości,
  • historia i teologia kultu świętych,
  • historia, życie i nauczanie świętych (hagiografia), którzy mogą być wzorem życia chrześcijańskiego na nasze czasy,
  • przykłady współczesnych świętych (mniej lub bardziej znanych, świętych z sąsiedztwa, jeszcze niebeatyfikowanych),
  • teologia moralna i teologia duchowości na temat świętości.

Referaty mogą dotyczyć również zagadnień filozoficznych, kulturowych, socjologicznych oraz nauk o rodzinie. Dopuszczalne są również referaty interdyscyplinarne, o ile bezpośrednio dotyczą tematu sesji. Szczególnie zapraszamy do refleksji nad życiem świętych i błogosławionych krakowskich.

Sesja naukowa odbędzie się we wtorek 14 maja 2024 r. w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (ul. Podzamcze 8, Kraków).

14 V 2024 (wtorek), Wyższe Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej
8:00 Otwarcie sesji
abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski
8:15 Słowo wprowadzające
ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII; ks. prof. dr hab. Jan Dziedzic, dziekan WT
8:30 Wykład wprowadzający
Świętość człowieka jako przebóstwienie. Perspektywa biblijna
dr hab. Marcin Majewski
8:50 Wykład wprowadzający
Nowa gnoza i pelagianizm, czyli o wrogach świętości według papieża Franciszka
ks. dr Krzysztof Porosło
PANEL 1  moderowanie: ks. dr hab. Robert J. Woźniak, prof. UPJPII
9:15 Uświęcające działanie Ducha Świętego i Jego Bóstwo w De Spiritu Sancto św. Bazylego Wielkiego
ks. Szymon Kapłon (UPJPII)
9:30 Przyjaźń w drodze do świętości w nauczaniu wybranych Ojców Kościoła
Krzysztof Niemczyk (PWT)
9:45 Rola wspólnoty w drodze do świętości w ujęciu monastycznej koncepcji św. Augustyna
Emanuel Kwiatkowski (UMK)
10:00 Dyskusja
PANEL 2  moderowanie: ks. dr Krzysztof Porosło
10:25 Jak dziś rozumiemy świętość?
kl. Paweł Malinowski (UMK)
10:40 Teologia kultu świętych we współczesnych księgach liturgicznych
Dawid Makowski (AK - Collegium Bobolanum)
10:55 W poszukiwaniu remedium na współczesne rozumienie sumienia i jego trudności. Lekcja