Teologia (studia III stopnia)

Studia licencjackie (II cyklu) z teologii na Wydziale Teologicznym UPJPII spełniają wymogi prawa kanonicznego (Veritatis gaudium, art. 46, 49 §1, 50 §1, 74 pkt b, 79 §2, 83; „Zarządzenia wykonawcze” (Ordinationes), art. 55 pkt 2 ) i trwają w 2 lata, zgodnie ze „Statutem Wydziału Teologicznego” (2019 r.).

Z punktu widzenia prawa państwowego studia licencjackie są inną formą kształcenia. Są to studia odbywane w trybie studiów stacjo­narnych. Obejmują one następujące specjalizacje: nauki biblijne, teologia fundamentalna, teologia dogmatyczna, teologia moralna, teologia ducho­wości, teologia praktyczna, liturgika, homiletyka.

Zajęcia odbywają się jeden dzień w tygodniu (czwartek).

Studia licencjackie (licencjat kanoniczny/kościelny) kończą się uzyskaniem stopnia licencjata teologii w zakresie wybranej specjalizacji.

Promotorem może być samodzielny pracownik naukowy Wydziału.

Studenci, którzy z ważnych powodów w ciągu 2 lat nie są w stanie zrealizować podjętych zobowiązań, mogą ubiegać się o zgodę na przedłużenie studiów licencjackich, po uzyskaniu opinii promotora.

Zasady rekrutacji:

O przyjęcie na studia II cyklu może się ubiegać kandydat, który uzyskał dyplom magistra teologii (katolickiej) z wynikiem co najmniej dobrym. Na studia może być przyjęty kandydat, który:

a) w podanym przez Uczelnię terminie rekrutacji dokona rejestracji elektronicznej;

b) złoży terminowo wymagane dokumenty, tzn. od 15 lipca do 15 września 2021 (odpis dyplomu magistra teologii, pisemną zgodę biskupa ordynariusza lub wyższego przełożonego zakonnego na podjęcie studiów do licencjatu kanonicznego, pisemną zgodę promotora, u którego realizowana będzie praca licencjacka, kserokopię dowodu osobistego, 2 zdjęcia;

c) jest w stanie uczestniczyć w zajęciach przewidzianych programem studiów.

Decyzję o przyjęciu na studia podejmuje ostatecznie Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna, złożona wyłącznie z samodzielnych pracowników naukowych i powołana przez Radę Wydziału Teologicznego na wniosek dziekana.

Program studiów do licencjatu kanonicznego 

a) seminarium naukowe (2 semestry w ciągu dwóch lat)

b) metodologia ogólna (1 semestr w ciągu dwóch lat)

c) ars docendi (1 semestr w ciągu dwóch lat )

d) język starożytny

- nauki biblijne: 4 semestry języka pierwszego (hebr. lub grec.) + 2 semestry języka drugiego hebr. lub grec.) – 2h

- pozostałe specjalności w zależności od wskazań promotora

Język starożytny (hebr., grec., łac.) zastępuje wykład monograficzny.

e) jęz. nowożytny – dokument poświadczający znajomość jednego języka na poziomie B2+

f) 10 wykładów monograficznych dla nauk biblijnych;

g) 16 wykładów monograficznych (w tym 12 ze swej specjalności) dla pozostałych

h) praca licencjacka – dwie formy:

- uznanie pracy mgr za licencjacką

- praca ok. 30 stron w formie artykułu lub rozdziału do monografii.

h) egzamin końcowy

Wykłady i inne zajęcia wyżej wymienione zwykle są w wymiarze 2 godzin lekcyjnych tygodniowo.

Łącznie 16 wykładów monograficznych, 2 wykłady ogólne, 2 semestry seminarium = 20 x 30h zajęć = 600h + praca licencjacka

Opis poszczególnych form zajęć:

Metodologia ogólna – metody w teologii wspólne dla wszystkich dyscyplin (specjalizacji) teologicznych.

Wykład monograficzny – wykład pogłębiający wiedzę z zakresu specjalizacji wybranej przez studenta (lub pokrewnej).

«Ars docendi» – forma zajęć (wykład, ćwiczenia, warsztaty) przygotowująca do prowadzenia zajęć dydaktycznych na poziomie akademickim, uwzględniająca także wymogi dydaktyki akademickiej oraz potrzeby studentów

Lektoraty – lektorat z języka starożytnego zależy od wybranej specjalizacji (biblistyka: język hebrajski i grecki, pozostałe: język łaciński z wyjątkiem specjalności, które nie wymagają znajomości języka starożytnego

Seminarium naukowe (promotorskie) – seminarium prowadzone przez promotora do licencjatu kanonicznego (naukowego).

Sylwetka absolwenta:

Dyplom licencjacki uzyskany na naszym Wydziale oznacza: posiadanie specjalistycznej wiedzy teologicznej, umiejętność prowadzenia zajęć dydaktycznych w wyższym seminarium duchownym, zdolność tłumaczenia tekstów specjalistycznych z teologii, oraz rozwiązywania problemów teologicznych, prowadzenia dyskusji na tematy teologiczne. Absolwent może się ubiegać się o przyjęcie do szkoły doktorskiej.

Szczegółowy program studiów do licencjatu kanonicznego można zobaczyć poniżej:

Pliki do pobrania

Zgodnie z zarządzeniem nr 4/2021 Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z dnia 25 stycznia 2021 r. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie prowadzi rekrutację do Szkoły Doktorskiej również w dyscyplinie "nauki teologiczne". 

Wszystkie informacje o szkole doktorskiej oraz system rekrutacji znajduje się na stronie internetowej: https://szkoladoktorska.upjp2.edu.pl

Poniżej można zobaczyć program kształcenia w Szkole Doktorskiej:

Pliki do pobrania
Program kształcenia w Szkole Doktorskiej
zarzadzenie_4-2021.pdf 280.16KB [ .pdf ]
Określenie dyscyplin w Szkole Doktorskiej

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Ta strona korzysta z plików cookies, odwiedzając ją wyrażasz zgodę na wykorzystanie ich przez serwis w celu poprawnego działania strony oraz ułatwienia korzystania z niej.

Zapisano