Teologia – studia dla tych, którzy chcą zgłębiać tajniki wiary

teologia_1280_500.jpg

Szukasz kierunku dla siebie? Teologia to nie tylko podejmowanie refleksji i oceny religijnej zjawisk zachodzących w świecie i chrześcijaństwie, lecz także właściwe odczytywanie tych zjawisk w kontekście określonej sytuacji czy określonego czasu. Poznaj ofertę studiów teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Myślenie krytyczne w praktyce?

Studia na kierunku teologia zakończysz z dyplomem magistra (studia jednolite magisterskie), a jako absolwent zdobędziesz wiedzę teoretyczną i umiejętności w zakresie komunikacji, zwłaszcza w pisemnym wyrażaniu zrozumiałych i sensownych opinii, myślenia krytycznego, pozwalającego na rozróżnienie opinii od faktów i pewnego wyrażania swojego zdania, a także otwartości umysłu czy zdolności do refleksji i głębokiej analizy tekstów religijnych.

Nurtują cię pytania odnośnie realiów studiów na kierunku teologia?

Interesuje Cię jak wygląda to w praktyce? Zobacz opinie kilku naszych studentów:

Co mi się podoba w teologii? Poza tym, że teologia udowadnia, że świat, w którym żyjemy jest wspaniały i uczy nas odkrywania tej wspaniałości, nie można zapomnieć o tych, którzy przecież tą wiedzę nam przekazują, w tak profesjonalny i ambitny sposób. Mowa o prowadzących, wykładowcach, którzy często są ogromnymi pasjonatami teologii, a więc przekazują wiedzę z zamiłowaniem i otwartością, potrafią zachęcić do nauki. Dodatkowo dużym atutem studiowania teologii na naszej uczelni, bez wątpienia jest możliwość spotkania świetnych osób, nawiązania nowych znajomości i rozwoju w interdyscyplinarnym klimacie.
Maciej, student II roku teologii

Niespotykane przedmioty tylko na teologii

W programie kształcenia na kierunku teologia, zarówno na specjalności katechetyczno-pastoralnej, jak i specjalności teologii systematycznej w zależności od roku studiów znajdują się takie przedmioty, jak:

• historia filozofii,
  • psychologia ogólna,
  • poznanie teologiczne,
  • historia Kościoła,
  • prawo kanoniczne,
  • teologia pastoralna,
  • psychologia rozwojowa i wychowawcza
  • i wiele innych.

Warto zaznaczyć, iż nasza uczelnia to wyjątkowe miejsce dla osób, które chcą nie tylko zdobywać wiedzę, ale także kształtować swoje wartości i rozwijać się duchowo. Jeśli posiadasz te cechy, studia na naszej uczelni spełnią twoje oczekiwania!

Na kierunku teologia (w Krakowie lub sekcja w Tarnowie) zgłębisz wiedzę na temat historii, dogmatów, nauk i praktyk religijnych oraz ich wpływu na społeczeństwo i kulturę. Jeśli zależy Ci na dogłębnym zrozumieniu tajników wiary i wszystkich jej aspektów, ten kierunek to idealne miejsce dla Ciebie! Weź udział w rekrutacji na UPJP2!

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Aby dostać się na teologię, należy zdawać egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego, a także języka obcego nowożytnego. Oprócz tego, w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest wynik z jednego przedmiotu spośród wymienionych: matematyki, biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego lub języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.

Teologia jako droga do kariery zawodowej: perspektywy i potencjalne ścieżki kariery

Studiowanie teologii pozwoli Ci na pracę w różnych dziedzinach, takich jak:

• edukacja (np. katecheza szkolna),
  • duszpasterstwo (dla studentów teologii kapłańskiej),
  • praca w organizacjach charytatywnych (np. kościelne grupy wsparcia czy organizacje pomagające ludziom potrzebującym).

Teologia pozwala także na podjęcie pracy jako doradca duchowy, a dla nie bojących się wyzwań osób w sektorze mediów (telewizja, radio, czasopisma).

Szeroki wybór ścieżki kariery, a także głębsze poznanie świata i zachodzących w nim zjawisk, to tylko niektóre aspekty poruszane w wypowiedziach studentów teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie:

Podjęcie studiów teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie było najlepszą decyzją, którą podjąłem w życiu! Studia pozwoliły mi na uporządkowanie mojej wiary i jej głębsze zrozumienie. Zawarta w programie studiów wiedza z innych dziedzin nauki, ukształtowała moją perspektywę na temat religii i duchowości. Teologia uczy myślenia krytycznego i otwartości umysłu, które przecież są podstawą rozumienia współczesnego świata i miejsca, jakie zajmuje w nim chrześcijaństwo. Nie żałuję wybrania tego kierunku!
Piotr, student III roku teologii

Jednolite studia magisterskie
Rejestracja internetowa 1 VI (godz. 9.00) – 19 VII (godz. 12.00)
Specjalności teologia katechetyczno-pastoralna
 teologia systematyczna
Jednolite studia magisterskie
Rejestracja internetowa 1 VI (godz. 9.00) – 24 IX (godz. 21.00)
Specjalność  teologia kapłańska
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej.

Interesuje Cię poszukiwanie odpowiedzi na pytania wynikające ze współczesnych problemów, ludzkich uwarunkowań i zagadnień stawianych przez współczesnego człowieka dotyczących religii i duchowości? Chcesz zdobywać wiedzę z różnych dziedzin, takich jak: filozofia, historia, literatura i językoznawstwo?

Nie zwlekaj i zapisz się na kierunek teologia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie!

Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Maria Zając.