Sympozjum biblijne „Biblia Księgą Wiary” 11 III 2023

24.02.2023

biblia_ksiega_wiary-1280.jpg

Instytut Teologiczny Archidiecezji Lwowskiej ob. łac. Św. Abp. Józefa Bilczewskiego we Lwowie-Brzuchowicach
Instytut Nauk Biblijnych Wydział Teologiczny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

zapraszają na sympozjum biblijne

„Biblia Księgą Wiary” (IX edycja)

11 marca 2023 roku (sobota) online.

Wiara jest jednym z głównych tematów Pisma Świętego. Jest ona zjawiskiem wielostronnym i Biblia oświetla ją w różnych aspektach. Sprawia to, że opisywanie biblijnego pojęcia wiary i przedstawianie tego zagadnienia nie wyczerpuje tematu, rodzi nowe pytania i zachęca do szukania na nie odpowiedzi. Mówienie o wierze wymaga odniesienia się do perspektywy egzystencjalnej, zakotwiczającej się choćby w przestrzeni znaczeń, jakie niosą w sobie biblijne pojęcia „ufność” i „wierność”, ale także i intelektualnej, bowiem, kto wierzy, zastanawia się też nad wiarą, stąd ma ona element wspólny z wiedzą. Biblia ukazuje wiarę jako spotkanie człowieka z Bogiem i osobową postawę człowieka, z wiary zaś wynika badanie umysłem treści Objawienia, gdyż rodzi ona potrzebę poszukiwania zrozumienia tego, w co się wierzy – fides quaerens intellectum.

Dlatego czerpiąc z bogactwa Starego i Nowego Testamentu trzeba nieustannie pokazywać, że Biblia jest księgą religijną, księgą wiary, napisaną przez wierzących dla wierzących. Wymownie wpisuje się w to zadanie sympozjum biblijne „Biblia Księgą Wiary”, po raz dziewiąty zorganizowane przez Instytut Teologiczny Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego im. Św. Abp. Józefa Bilczewskiego we Lwowie-Brzuchowicach oraz Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jego organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tym wydarzeniu, które odbędzie się 11 marca 2023 roku (sobota) w trybie online (platforma Zoom).

Zoom Meeting

Passcode: 9ijVzn

UA  9:00 (czas ukraiński)
PL  8:00 (czas polski)
Rozpoczęcie i przywitanie
CZĘŚĆ I
UA  9:00–10:00
PL  8:00–9:00
dr hab. Roman Bogacz, prof. UPJPII (UPJPII, Kraków)
Życie w Chrystusie Jezusie (Rz 8).
dr Paweł Paszko OFMCap (SF, Kraków)
Szamgar – najmniejszy sędzia Izraela.
dr inż. Anna Maria Wajda (UPJPII, Kraków)
Metafora soli w Biblii. Studium historyczno-kulturowe.
UA  10:00–10:20
PL  9:00–9:20
Przerwa
CZĘŚĆ II
UA  10:20–11:10
PL  9:20–10:10
ks. dr hab. Bogdan Zbroja, prof. UPJPII (UPJPII, Kraków)
Obraz i znaczenie „drzewa” w Apokalipsie św. Jana.
ks. mgr lic. Wasyl Kosik (WSD, Gródek Podolski)
Злорікаючі псалми в контексті війни в Україні.
ks. mgr lic. Jan Stachura MS (IT, Lwów)
Przyczyny i konsekwencje lenistwa w Księdze Przysłów.
UA  11:10–11:30
PL  10:10–10:30
Przerwa
CZĘŚĆ III
UA  11:30–12:30
PL  10:30–11:30
ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek (UPJPII, Kraków)
Ciągła lektura Tory w judaizmie.
kr. dr hab. Stanisław Wronka (UPJPII, Kraków)
Przebaczenie ze strony Boga i człowieka według Mt 18,15-35.
o. dr Roman Laba OSPEE (Kijów; IT, Lwów)
Марія жінка шабату в Йн 2,1-11.
UA  12:30–12:45
PL  11:30–11:45