„Świat Biblii. Biblia w kulturze świata”. I edycja: „Od Paschy do Wielkanocy. Biblia – historia – kultura” 19–21 X 2023

swiat_biblii_2023-1280.jpg

Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Sekcja Biblijna Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, Rada ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także Polska Rada Ekumeniczna – Oddział Krakowski serdecznie zapraszają na Interdyscyplinarne sympozjum międzynarodowe

„Świat Biblii. Biblia w kulturze świata”. I edycja. Od Paschy do Wielkanocy. Biblia – historia – kultura.

Sympozjum odbędzie się w dniach 19–21 października 2023 roku w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3 (aula, I piętro).

Interdyscyplinarne sympozjum międzynarodowe „Świat Biblii. Biblia w kulturze świata” (I edycja) ma na celu przybliżenie szeroko rozumianej tematyki obecności Biblii w kulturze świata i to zarówno w sensie uprzedzającym, to znaczy w przypadku, gdy Biblia korzystała z osiągnięć ludzkiej kultury, jak i w sensie następstwa czasowego, gdy wytwory kultury były i są inspirowane tekstami biblijnymi. Pragnąc bardziej tematycznie ukierunkować zgłębianie tych zagadnień postanowiono nadawać poszczególnym edycjom sympozjum podtytuł. W bieżącym roku brzmi on: „Od Paschy do Wielkanocy. Biblia – historia – kultura”. Sympozjum ma na celu pokazanie tego, co łączy czasy biblijne z naszą współczesnością, zarówno w aspekcie Paschy żydowskiej, jak i Paschy Chrystusa – Misterium Paschalnego – rozumianego jako sekwencja wydarzeń ostatnich dni Jego życia oraz tego, co się wydarzyło po Jego śmierci. Wielkanoc jest również jednym z tych świąt, które ma wielkie tradycje w kulturze, także w polskiej kulturze ludowej.

Sympozjum pomyślane jest jako wydarzenie komplementarne do organizowanych od prawie dwudziestu lat na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (do 2009 r. PAT) wykładów otwartych „Biblia w kulturze świata”, ale także jako element obchodów Krakowskich/Małopolskich Ekumenicznych Dni Biblijnych.

Sympozjum organizowane jest przez Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy współudziale Sekcji Biblijnej Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, Rady ds. Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej oraz Polskiej Rady Ekumenicznej – Oddział Krakowski w ramach programu Krakowskie Konferencje Naukowe, pod patronatem miasta Kraków.

logo_krakow_h_rgb.jpg

krakow_dla_nauki.jpg