Posiedzenie Rady Naukowej KEP z udziałem rektora i dziekanów wydziałów teologicznych UPJPII 17 I 2024

18.01.2024 Komunikaty

posiedzenie_rady_naukowej_kep_17_i_2024-1280.jpg

W dniu 17 stycznia 2024 roku odbyło się spotkanie Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W obradach uczestniczyli przedstawiciele świata akademickiego, w tym Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała oraz dziekani wydziałów teologicznych UPJPII z Krakowa i Tarnowa: ks. prof. dr hab. Jan Dziedzic i ks. dr hab. Marek Kluz, prof. UPJPII.

Głównymi tematami dyskusji były proces nauczania na wyższych uczelniach kościelnych, synodalność w kontekście refleksji teologicznej oraz kwestie związane z czasopismami naukowymi. Obrady skupiły się na dwóch blokach tematycznych. Pierwszy dotyczył działalności i wyzwań wydziałów oraz uczelni katolickich, w tym procesu akredytacji kierunków takich jak teologia, prawo kanoniczne, filozofia chrześcijańska i nauki o rodzinie. Drugim istotnym aspektem dyskusji był trwający Synod o synodalności, który stanowi wyzwanie dla refleksji teologicznej. Podkreślono znaczenie udziału wydziałów teologicznych w tej refleksji, jak również w programie duszpasterskim Kościoła.

Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski
złożona z rektorów i dziekanów uczelni katolickich ma za zadanie dbać o funkcjonowanie uczelni kościelnych oraz wydziałów teologicznych w ramach prawa państwowego, zachowując przy tym ich tożsamość kościelną. Doroczne spotkanie Rady stanowi okazję do podsumowania osiągnięć akademickiego roku.

Foto: EpiskopatNews
Tekst: na podst. Obradowała Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski