Promocja serii wydawniczej Instrumenta Biblica 20 X 2021

Data: 20.10.2021
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Główna UPJPII, ul. M. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała oraz pracownicy Katedry Teologii i Informatyki Biblijnej ks. dr hab. Roman Bogacz, prof. UPJPII i ks. dr Roman Mazur SDB mają zaszczyt zaprosić na uroczystą promocję Słownika analitycznego do Biblii greckiej oraz Pełnej konkordancji do Biblii greckiejpublikacji otwierających nową serię wydawniczą INSTRUMENTA BIBLICA pod redakcją pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

20 października 2021 r. | 14:00 | Biblioteka Główna UPJPII (ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie)

• Przemówienie otwierające | JM Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  • Prezentacja tomów | Redaktorzy
  • Prezentacja publikacji | Wydawca
  • Sesja pytań i odpowiedzi

Prosimy o bezwględne potwierdzenie udziału do 18 października 2021 r. na adres e-mail: rsvp@upjp2.edu.pl.

pelna_konkordancja_online.jpg

Celem serii wydawniczej Instrumenta Biblica jest dostarczenie użytkownikom narzędzi do pracy z tekstem biblijnym w językach oryginalnych.

Słownik analityczny do Biblii greckiej opublikowany został w dwóch wersjach: drukowanej (3 tomy) oraz online w formacie PDF.

Natomiast Pełna konkordancja do Biblii greckiej ze względu na objętość opublikowana została tylko w wersji online również w formacie PDF (24 tomy).

slownik_analityczny_online.jpg
slownik_analityczny_czi.jpg slownik_analityczny_czii.jpg slownik_analityczny_cziii.jpg

Słownik analityczny do Biblii greckiej oraz Pełna konkordancja do Biblii greckiej otwierają nową serię wydawniczą pod redakcją pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: ks. dra hab. Romana Bogacza i ks. dra Romana Mazura SDB, która nosić będzie tytuł Instrumenta Biblica. Redaktorzy serii pragną publikować w niej narzędzia do studiowania Biblii w językach oryginalnych. […] Na uznanie zasługuje bardzo wysoki profesjonalizm obydwu publikacji. Są one rezultatem wieloletniej tytanicznej pracy Autorów. Dzieła te nie mają precedensu nie tylko w biblistyce polskiej, ale również światowej, gdyż jako pierwsze obejmują swoim zakresem tzw. paralelne części ksiąg Starego Testamentu oraz Nowy Testament.

ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło MS

W języku polskim otrzymujemy cenne, wręcz niezbędne narzędzia najpierw dla badań leksykalnych, gramatycznych i semantycznych w całej Biblii greckiej, a następnie dla opartej na tych studiach egzegezy tekstów Pisma Świętego oraz dla uprawiania historii teologii. Jednoczesne wydanie Słownika analitycznego i Pełnej konkordancji sprawia, że te narzędzia są unikatowe w obiegu międzynarodowym. Ich nowatorski charakter polega na wszechstronnym wykorzystaniu elektronicznych modułów tekstów Biblii greckiej pochodzących z najnowszych edycji krytycznych Septuaginty wraz z tekstami paralelnymi oraz greckiego Nowego Testamentu, które są zintegrowane z profesjonalnymi programami komputerowymi używanymi w biblistyce.

ks. prof. dr hab. Artur Malina

Transmisja online wydarzenia na kanale YouTube JP2TV