Galerie
Sympozjum „Młodzież nadzieją Kościoła – Czy Kościół nadzieją młodzieży?” 13–16 V 2016
W dniach 13–16 kwietnia 2016 r. na UPJPII odbyło się sympozjum pt. „Młodzież nadzieją Kościoła – Czy Kościół nadzieją młodzieży?” Jego organizatorem był Instytut Teologii Praktycznej we współpracy z uniwersytetami zagranicznymi. Sympozjum to zgromadziło ponad 200 słuchaczy z różnych środowisk, w tym także młodzież szkolną. W spotkaniu wzięli udział goście z Niemiec (Moguncja, Bochum, Halle), Ukrainy, Białorusi, Rumunii i Słowacji. Było też dwóch kleryków z Kamerunu. Swoją obecnością zaszczycił zgromadzonych także ks. kard. S. Dziwisz oraz Rektor UPJPII w Krakowie, ks. prof. W. Zyzak. Natomiast ks. kard. K. Lehman z Moguncji przesłał swój list.
Sympozjum odbyło się w dwóch częściach. W pierwszej zabrali głos profesorowie. Mówili o problemach współczesnej młodzieży z punktu widzenia swoich specjalizacji. Przedstawiali m.in.: wyniki badań środowiska młodzieżowego w swych krajach, omawiali kwestie społeczne młodego pokolenia, jego religijność, poszukiwania nowych rozwiązań duszpasterskich i katechetycznych wreszcie obraz młodzieży w oczach papieży. Referaty wygłosili prof. F. Müller (Moguncja), prof. B. Grümme, prof. J. Wiemeyer i M. Morawski (Bochum), doc. Peter Tirpak (Preszów), dr B. Jonda (Halle i PAN), prof. M. Fiałkowski OFMConv. (KUL), dr A. Szkudlarek (AWF) oraz nasi księża profesorowie T. Panuś, J. Dziedzic i M. Ostrowski. Ponieważ problematyka konferencji dotyczyła młodzieży, w drugim dniu zaproszono do głosu samą młodzież. Studenci z wymienionych wyżej krajów zaprezentowali sytuację swojego pokolenia oraz duszpasterskie inicjatywy podejmowane wobec młodzieży w swoich środowiskach.
Sympozjum towarzyszył program kulturalny. Goście zagraniczni odwiedzili centrum Krakowa, katedrę na Wawelu, sanktuaria Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II, Nową Hutę wraz z sanktuarium Świętego Krzyża w Mogile. Dalszym etapem projektu ma być rewizyta studentów UPJPII na uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji w listopadzie br. Przewidziane jest wspólne seminarium omawiające owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Grupa z Bochum przyjechała w ramach trwającego już od 30 lat programu wymiany między UPJPII a Uniwersytetem Ruhry.
Program w Krakowie i Moguncji realizowany jest dzięki wsparciu fundacji Renovabis z Niemiec oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.