Spotkanie autorskie z o. prof. Zdzisławem Kijasem OFM Conv 28 IV 2018

Spotkanie autorskie z o. prof. Zdzisławem Kijasem OFM Conv

Organizator: Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew

Gdzie: Sala Włoska Klasztoru Franciszkanów w Krakowie (wejście przez krużganki od pl. Wszystkich Świętych 5)

Kiedy: sobota 28 kwietnia 2018 r. o godz. 16.00

Prowadzenie: Anna Łoś, redaktor Radia Kraków

Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew zaprasza serdecznie na spotkanie autorskie o. prof. Zdzisława Kijasa, franciszkanina. Ten wybitny teolog, autor wielu prac naukowych, relator watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w ostatnich latach napisał również dwie powieści: „Tam, gdzie rodzi się życie” oraz „Nawet szarość jaśnieje”.

Bohaterkami tych dzieł są założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Autor przenosi czytelnika do prowincjonalnego miasta drugiej połowy XIX w., a bogate koleje życia głównych bohaterek umieszcza w szerokim kontekście historycznym ówczesnej epoki, ukazując dynamiczny rozwój przemysłu, jego skutki, proces rodzenia się ruchu socjalistycznego i kapitalistycznego, ale także następstwa ówczesnych wojen.

W mistrzowski sposób ukazane są w powieści realia życia najuboższych, środowisko, w jakim przyszło im walczyć o każdy dzień, przeciwności, z jakimi się mierzą i samotność w tłumie, jaką przeżywają na co dzień.

Autor książki to ceniony teolog i znawca duchowości, nie brakuje więc w niej także analizy duchowej bohaterów, opisu ich wewnętrznych rozterek i walki, jaką każdy z nich musiał stoczyć, by stanąć na wysokości zadania przygotowanego mu przez Boga. Podejmując różne problemy, na przykładzie doświadczeń głównych bohaterek pokazuje jak wygląda autentyczna chrześcijańska pomoc, która nie upokarza osób w potrzebie, ale wręcz przeciwnie – wyakcentowuje ich godność.

Serdecznie zapraszamy!

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wszelkie prawa zastrzeżone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie 2018