„Podwawelskie spory o kształt wiary. Wybrane kontrowersje w teologii współczesnej” 15 - 16 XI 2017

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pt.:  „Podwawelskie spory o kształt wiary. Wybrane kontrowersje w teologii współczesnej”, odbywającej się w ramach programu Krakowskie Konferencje Naukowe 2017

15-16 listopada 2017, sala konferencyjna w budynku przy ul. Bernardyńskiej 3

Organizator: Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Patronat: ks. abp Marek Jędraszewski, Komitet Nauk Teologicznych PAN, Polskie Towarzystwo Teologiczne, Stowarzyszenie Teologów Fundamentalnych w Polsce, WIĘŹ, deon.pl, franciszkańska3.pl.

Środa (15.11.2017)

Rola Tradycji w Kościele: ewolucja czy tylko powtórka z historii?
 9.20-9.40 Kontekst historyczno-teologiczny - ks. dr hab. Krystian Kałuża (Uniwersytet Opolski)
 9.45-10.05 Punkty zapalne i perspektywy zmian - ks. prof. dr hab. Tadeusz Dzidek (UPJP II)
 10.05-11.00 Panel dyskusyjny
 prelegenci oraz ks. dr Marek Blaza SJ (Collegium Bobolanum)
 moderacja: ks. dr hab. Wojciech Grygiel FSSP (UPJP II)

Rola biskupa w Kościele: pasterz czy tylko zarządca?
 11.20-11.40 Kontekst historyczno-teologiczny - ks. dr. hab. Janusz Bujak, prof. US (Uniwersytet Szczeciński)
 11.45-12.05 Punkty zapalne i perspektywy zmian - ks. dr hab. Damian Wąsek (UPJP II)
 12.05-13.00 Panel dyskusyjny
 prelegenci oraz o. dr Kasper Kaproń OFM (Universidad Catolica Boliviana San Pablo w Cochabamba)
 moderacja: ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski (UPJP II)

Rola zmysłu wiary wiernych: kształtowanie doktryny czy tylko akceptacja katechizmu?
 14.20-14.40 Kontekst historyczno-teologiczny - ks. dr hab. Antoni Nadbrzeżny (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
 14.45-15.05 Punkty zapalne i perspektywy zmian - dr hab. Piotr Sikora (Ignatianum)
 15.05-16.00 Panel dyskusyjny
 prelegenci oraz o. dr Wiesław Dawidowski OSA
 moderacja: dr hab. Marek Kita, prof. UPJPII (UPJP II)

Czwartek (16.11.2017)

Rola świeckich w Kościele: współodpowiedzialni czy tylko odbiorcy nauczania?
 9.00-9.20 Kontekst historyczno-teologiczny - ks. dr Grzegorz Strzelczyk (Uniwersytet Śląski); dr Magdalena Jóźwik
 9.25-9.45 Punkty zapalne i perspektywy zmian - dr hab. Józef Majewski, prof. UG (Uniwersytet Gdański)
 9.45-10.40 Panel dyskusyjny
 prelegenci oraz ks. dr Dariusz Raś (UPJP II)); ks. dr Janusz Grześkowiak (proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu)
 moderacja: Zbigniew Nosowski (Więź)

Rola kobiet w Kościele: równouprawnione czy tylko „służebnice”?
11.10-11.30 Kontekst historyczno-teologiczny - dr Monika Waluś (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
 11.35-11.55 Punkty zapalne i perspektywy zmian - dr Joanna Barcik (UPJP II); Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska (Rzecznik Prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce)
 11.55-12.50 Panel dyskusyjny
 prelegentki oraz dr hab. Aneta Gawkowska (Uniwersytet Warszawski),